Grażyna Wnuk (Prezes): 500 481 405
Paweł Goleman (Zawadka): 607 062 886
kontakt.skpb.lublin@gmail.com

Kronika Koła #2

Kronika Koła #2

Prezentujemy drugi wycinek z Kroniki SKPB Lublin! 🙂 Przy okazji mamy pytanie-zagadkę: czy ktoś wie jak wyglądały koszule przewodnickie, o których mowa w Kronice? A może ktoś dysponuje zdjęciami? W obu przypadkach prosimy o kontakt 🙂 Tymczasem zapraszamy do lektury.

15091301(1)-page-004 DSCN7609 DSCN7610

1972

W pierwszym roku działalności Koło:
1) zostało zalegalizowane przez OM PTTK. Stało się to 16.02.1972 r. Wtedy również mocą uchwały Zarządu członkowie SKPB zostali bez egzaminu i szkolenia przewodnickiego przodownicy GOT. Wówczas na listę członków SKPB weszła Ela Celińska.
2) W 1972 roku SKPB było współorganizatorem rajdu Bieszczady 72. Kierownikiem rajdu był A. Paszczyński.
3) Latem SKPB zapewniło fachową obsługę grupom wędrownym
4) Wydrukowano legitymacje SKPB
5) Uszyto koszule przewodnickie
6) Przeprowadzono VI szkolenie (pierwsze pod firmą SKPB). Szkolenie to ukończyli Grzegorz Głowienko, Małgorzata Olearniuk, Markiewicz (brak imienia). W klamrze V 1972 + Celińska
 
28 XI 1972 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze. Po sprawozdaniu z działalności i dyskusji odbyły się wybory nowego zarządu. 
Zarząd ukonstytuował się w składzie
1) Prezes – Adam Sklepowicz
2) V- prezes ds. szkolenia – Marek Okoń
3) V- prezes Ryszard Gębal
4) Sekretarz Ewa Stobnicka
 
Zarząd przystępuje do pracy dość opieszale i tak nadchodzi rok 1973. Nie pomagają zmiany w składzie Zarządu, który w maju 1973 roku liczył 7 osób:
Adam Sklepowicz
Marek Okoń
Ewa Stobnicka
Stanisław Misztal
Piotr Szucki
Mieczysław Oleksiński
Andrzej Paszczyński
 
Jedynie szkolenie, które ma już duże tradycje przebiega sprawnie pod okiem Marka Okonia – kierownika kursu. Szczęście nie opuszcza Marka na tym 7 szkoleniu aż do czasu przejścia przewodnickiego, którego również jest kierownikiem. Marek ulega kursantom, którzy pozbywają się namiotów odsyłając je z Cisnej do Lublina oraz pozbawiają kierownika władzy – finansami zajmuje się Romek Polski (poczem ma problemy z egzaminem wewnętrznym), natomiast Szucki znacząco wpływa na przebieg trasy. Szkolenie dobiega pomyślnie końca. Przybywają nam przewodnicy:
Piotr Szucki
Marek Nowosad
Jerzy Wnuk
Halina Szalak
Marian Szychta
 
Do osiągnięć Koła w drugim roku działalności należy zaliczyć bardzo udany rajd Bieszczady 73. Kierownikiem była Marta Banicewicz. Jesienią wydłuża się lista przewodników państwowych. Egzamin w Rzeszowie zdają A. Sklepowicz, P. Szucki i M. Nowosad.
17 października Adam Sklepowicz zamawia u Trzebiatowskiego w Krakowie projekt znaczka trójkątnego. Jest to ostatnie pismo jakie opatruje podpisem „prezes SKPB”, albowiem na zebraniu w obecności St. Misztala, W. Okonia, A. Paszczyńskiego, G. Głowienki, P. Sygowskiego, Adam rezygnuje z funkcji prezesa a jego obowiązku przejmuje Grzegorz Głowienko. Na tym samym zebraniu obecni zaczynają dyskutować nad zorganizowaniem bazy w Bieszczadach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.